




Vertiv Liebert GXT5-1000LVRT2UXL 1000VA 1000W 120V Online Rack/Tower UPS
- Enhanced local and remote management capabilities enable users to understand the condition of the critical infrastructure space and take action when necessary
- High power factor operation up to unity provides the highest available power (watt) for use by connected IT equipment, allowing for more connected devices
- Integrated serial connection for advanced console server integration or direct terminal control of the UPS
- Energy Star® 2.0 certification with efficiency in online (95%) and Active ECO (98%) modes
- SNMP network communications with optional Liebert® RDU101 NIC and free Trellis™ Power Insight
- Gravity-sensing, color LCD for easy configuration and system diagnosis
- Scalable power with auto-detection of external battery cabinets
- Connected Equipment Protection Plan
Liebert GXT5-1000LVRT2UXL UPS Specifications
| Mechanical | |
| Height | 3.4" (85 mm.) |
| Width | 16.9" (430 mm.) |
| Depth | 15.7" (400 mm.) |
| Weight | 37 lb (16.8 kg) |
| Rack Height | 2U |
| Color | Black |
| Input AC | |
| Range | Typical 120V Range: 60-150V |
| Frequency | 40-70Hz; Auto Sensing |
| Input Power Cord | 10 ft. attached w/ NEMA 5-15P plug |
| Output AC | |
| Output Receptacles | 6 x 5-15R |
| Voltage | Typical 120V 110/115/120VAC (user-configurable); ±3% |
| Waveform | Sine wave |
| Utility (AC) Mode Overload | >200% for 250ms; 150- 200% for 50 seconds 125- 150% for 60 seconds; 105-125% for 60 seconds |
| Battery | |
| Type | Valve-regulated, non-spillable, lead acid |
| Backup Time | 6.7 Minutes (100% Load) 17.9 Minutes(50% Load) |
| +1 External Battery Cabinet | 32.6 Minutes (100% Load) 76.5 Minutes(50% Load) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 32 to 104°F (0 to 40°C) |
| Storage Temperature | -4 to 140°F (-20 to 60°C) |
| Relative Humidity | 0% to 95%, non-condensing |
| Operating Elevation | 10,000 ft. (3,000m) |
| Storage Elevation | 50,000 ft. (15,000m) |
| Audible Noise | < 46dBA max @ 3 ft. (1m) front and sides < 43dBA, at 3 ft. (1m) rear |
| Agency | |
| Surge Immunity | ANSI C62.41 Category B |
| Transportation | ISTA Procedure 1A |
| Safety | UL 1778 4th Edition and CSA 22.2 No. 107.3 |
| Emissions | FCC Part 15 (Class A) - CISPR22 Class A (RFI) |
| Warranty |
3 year warranty (Opt. 2 year) |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...