


APC Rack PDU, Metered, 0U, 20A, 120V, (24) NEMA 5-20R (AP7830)
A standard PDU with industry-leading reliability, manageability, and security. Ideal for small and medium sized businesses, small-to-medium data centers, and edge computing.
Highlights:
• Simplify IT planning—no need to select different types of PDUs for different types of equipment
• Be ready for future expansion without needing to know what types of outlets you’ll need
• Avoid delays and unplanned costs if plug requirements change mid-project—use the PDUs you already ordered
• Be flexible for whatever the future brings to your data center
Specifications:
| Model number | AP7830 |
| Main input voltage | 100V, 120V |
| Main output voltage | 120V |
| PDU type | Metered |
| Input connection type | NEMA L5-20P |
| Dimensions (HxWxD) Inches | 63.74 x 2.2 x 1.73 |
| Weight | 15.04 Lbs |
| Load Capacity | 1920 VA |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Power socket outlets | 24 NEMA 5-20R |
| Provided equipment |
|
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...