



Eaton 5P 5P750RC 750VA/600W 120V 2U Compact Line-interactive Rackmount UPS
Eaton 5P 5P750RC 750VA/600W 120V 2U Compact Line-interactive Rackmount UPS
| General | |
| Topology | Line interactive |
| Configuration | Rackmount / Wallmount |
| Color | Black and silver |
| Rating (VA/Watts) | 750/600 |
| Diagnostics | Full system self-test at power up |
| Dimensions (H x W x D, inches) | 3.4 (2U) x 17.3 x 16.0 |
| Dimensions (H x W x D, mm) | 86.2 x 440 x 405 |
| Weight (kg) | 14.1 |
| Weight (lbs) | 31 |
| Warranty | 3 years on electronics, 3 years on batteries with registration |
| Rail Kit Included | Two-post rail kit, four-post rail kit, wall-mount kit |
| Remote Emergency Power off (REPO) | ROO/RPO: Rear terminal block connector for remote on/off and power off |
| Contents (Ships with the following items) |
5P rackmount compact UPS Quick start guide USB cable RS-232 serial cable Multi-purpose rail kit |
| Efficiency | up to 95.8% |
| Electrical Input | |
| Connection |
(1) NEMA 5-15P
|
| Input Cord | 6 feet (1.8 meters) |
| Input Voltage Range | 89–151 Vac (adjustable to 70–153 Vac) |
| Nominal Voltage | 120 Vac (adjustable to 100/120/125Vac) |
| Frequency | 50/60 Hz (auto-sensing) |
| Frequency Range | 47–70 Hz (50 Hz system), 56.5–70 Hz (60 Hz system), 40-70 Hz in low-sensitivity mode |
| Electrical Output | |
| Nominal Voltage | 120V default (100/120/125V) |
| Output Receptacles |
(10) NEMA 5-15R
|
| On Utility Voltage Regulation | 102–132 Vac |
| On Battery Voltage Regulation | -10%, +6% of nominal |
| Output Frequency | 50/60 Hz ±0.1 % (autosensing) |
| Battery Description | Sealed, lead-acid; maintenance free |
| Battery Management | ABM technology and temperature-compensated charging method (user selectable), automatic battery test and deep discharge protection |
| Extended Battery Capability | None; See Eaton 5PX UPS for extended runtimes |
| Start On Battery | Allows start of UPS without utility power (First time start must be on AC power) |
| Communications | |
| User Interface | LCD graphical display |
| LEDs | Load protected, on battery and fault |
| Communication Ports | RS-232 (RJ45) ports; USB port as standard (HID). 6-foot RS-232 and USB cables included |
| Communications Card Slots | One slot; Gigabit Network Card (Network-M2) is optional |
| Power Management Software | Eaton Intelligent Power Manager (included) |
| Environmental & Standards | |
| RoHS Compliance | Yes |
| Heat Dissipation (BTU) | Line: 82, Battery 389 |
| Audible Noise | <45 dB at 1 meter |
| Operating Temperature | 0 to 35°C (32°F to 95°F) |
| Performance - Safety - EMC | UL 1778, UL497A |
| Safety markings | cULus, CE |
| EMC Markings | IEC 62040-2 C1-C2 / EN 55024 / CISPR22 Class B / FCC part 15 Class B |
| Storage Temperature | -15°C – 40°C (5°F – 104°F) |
| Relative Humidity | 0–90% non-condensing |
| Altitude | Up to 10,000 ft (3000m) without de-rating |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...