







Eaton 5PX 5PX3000iRT2U 3000VA/2700W 208/230V Rack/Tower Line Interactive UPS
Eaton 5PX 5PX3000iRT2U 3000VA/2700W 208/230V Rack/Tower Line Interactive UPS
| General | |
| Topology | Line interactive |
| Configuration | Rack/Tower |
| Catalog Number | 5PX3000iRT2U |
| Color | Black |
| Rating (VA/Watts) | 3000/2700 |
| Diagnostics | Full system self-test at power up |
| Dimensions (H x W x D, inches) | 3.4 x 17.4 x 25.5 |
| Dimensions (H x W x D, mm) | 86 x 441 x 647 |
| Weight (kg) | 38 |
| Weight (lbs) | 84 |
| Warranty | 3 years on electronics, 3 years on batteries with registration |
| Rail Kit Included | Tower stands and 4-post rail kit included |
| Contents (Ships with the following items) |
5PX3000iRT2U Four-post rail kit User manual CD Tower pedestals Intelligent Power Software Suite CD Quick start guide RS-232 serial cable USB cable 2 IEC to IEC jumper cables Phillips head screw driver |
| Electrical Input | |
| Connection |
(1) IEC-320-C20
|
| Input Voltage Range | 160–294 Vac (adjustable to 150–294 Vac) |
| Nominal Voltage | 230 Vac (adjustable to 200/208/220/230/240 Vac) |
| Frequency | 50/60 Hz (auto-sensing) |
| Frequency Range | 47–70 Hz (50 Hz system), 56.5–70 Hz (60 Hz system), 40 Hz in low-sensitivity mode |
| Input Power Factor | 0.9 |
| Electrical Output | |
| Output Receptacles |
(8) IEC-320-C13
(1) IEC-320-C19
|
| On Utility Voltage Regulation | 184–265 Vac |
| On Battery Voltage Regulation | -10%, +6% of nominal |
| Output Frequency | 50/60 Hz ±0.1 % (autosensing) |
| Transfer Time | 1–4 ms typical |
| Load Segments | Group 1: (2) C13 outlets Group 2: (2) C13 outlets view load segments application note |
| Communications | |
| User Interface | LCD graphical display |
| LEDs | Load Protected, Battery, and Fault |
| Communication Ports | 1 USB HID compliant port + 1 RS232 serial port and relay contacts (USB and RS232 ports cannot be used simultaneously) |
| Communications Card Slots | 1 slot for ConnectUPS-MS network management card |
| Power Management Software | Eaton Intelligent Power Software Suite CD (included) |
| Environmental & Standards | |
| Heat Dissipation (BTU) | Line: 305, Battery: 2047 |
| Audible Noise | <50 dBA |
| Operating Temperature | 0°C–40°C (32°F–104°F) |
| Performance - Safety - EMC | IEC/EN 62040-1-1 (Safety), IEC/EN 62040-2 (EMC), IEC/EN 62040-3 (Performance) |
| Safety markings | CE, CB report, TÜV |
| Storage Temperature | -15°C–50°C (5°F–122°F) |
| Relative Humidity | 20–95% non-condensing |
| Altitude | Up to 10,000 ft (3000m) without de-rating |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...