



Eaton 5S 5S700 700VA / 420W 120V Line-interactive Tower UPS
Eaton 5S 5S700 700VA / 420W 120V Line-interactive Tower UPS 3 Year Warranty
| General | |
| Topology | Line-interactive |
| Configuration | Tower |
| Catalog Number | 5S700 |
| UPC Number | 743172 04310 8 |
| Color | Black |
| Rating (VA/Watts) | 700/420 |
| Diagnostics | Full system self test at power up |
| Dimensions (H x W x D, inches) | 9.8 x 3.4 x 10.2 |
| Dimensions (H x W x D, mm) | 249 x 86 x 259 |
| Weight (kg) | 6.5 |
| Weight (lbs) | 14.3 |
| Warranty | 3 years, includes batteries |
| Contents (Ships with the following items) |
UPS USB cable User manual |
| Efficiency | >95% |
| Electrical Input | |
| Connection |
(1) NEMA 5-15P
|
| Input Cord | 6 feet (1.8 meters) |
| Input Voltage Range | 93-138 Vac |
| Nominal Voltage | 120Vac |
| Operating Frequency | 50/60 Hz (autosensing) |
| Frequency Range | 46-70 Hz (50 Hz system); 57-70 Hz (60 Hz system) |
| Communications | |
| Communication Ports | USB HID port as standard, 6-ft USB cable included |
| Power Management Software | Enhance your power protection and safeguard your data when you pair it with the Eaton UPS Companion Software |
| Environmental & Standards | |
| RoHS Compliance | Yes |
| Surge Protection | Yes. Line & network line |
| Audible Noise | < 25 dB in normal mode |
| Operating Temperature | 0 to 35°C (32°F to 95°F) |
| Performance - Safety - EMC | UL 1778, UL497A |
| Safety markings | CE / cTUVus / NOM |
| Storage Temperature | -15°C – 40°C (5°F – 104°F) |
| Relative Humidity | 0–90% non-condensing |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...