






Eaton 5SC 5SC1500G 1500VA/1050W 208/230V Line-interactive Tower UPS
Eaton 5SC 5SC1500G 1500VA/1080W 208/230V Line-interactive Tower UPS
| General | |
| Topology | Line Interactive |
| Configuration | Tower |
| Catalog Number |
5SC1500G |
| Color | Black |
| Rating (VA/Watts) | 1500/1050 |
| Dimensions (H x W x D, inches) | 8.2 x 5.9 x 16.1 |
| Dimensions (H x W x D, mm) | 209 x 150 x 410 |
| Weight (kg) | 15.4 |
| Weight (lbs) | 34.0 |
| Warranty | 3-Year warranty covering UPS and battery with a full UPS service plan and battery replacement after online registation. |
| Efficiency | Up to 94% |
| Electrical Input | |
| Connection |
C14
|
| Input Voltage Range | 184 - 276 Vac |
| Nominal Voltage | 230Vac |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Frequency Range | 60 Hz: 55–65 Hz 50 Hz: 45–55 Hz |
| Electrical Output | |
| Nominal Voltage | 220/230/240V |
| Output Receptacles |
(8) C13
|
| Efficiency (Normal Mode) | Up to 94% |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...