







Eaton 5SC 5SC750G 750VA / 525W 208/230V Line-interactive Tower UPS
Eaton 5SC 5SC750G 750VA / 525W 230V Line-interactive Tower UPS
| General | |
| Topology | Line Interactive |
| Configuration | Tower |
| Catalog Number | 5SC750G |
| Color | Black |
| Rating (VA/Watts) | 750/525 |
| Dimensions (H x W x D, inches) | 8.2 x 5.9 x 13.4 |
| Dimensions (H x W x D, mm) | 209 x 150 x 340 |
| Weight (kg) | 10.5 |
| Weight (lbs) | 23.1 |
| Warranty | 3-Year warranty covering UPS and battery with a full UPS service plan and battery replacement after online registation. |
| Contents (Ships with the following items) |
5SC UPS User manual CD Eaton Intelligent Power Manager Software CD USB cable Serial Cable (RJ45 to DB9) Important Safety Instructions (2) C13 to C14 Jumper Cables Limited Warranty Details |
| Efficiency | Up to 94% |
| Electrical Input | |
| Connection |
(1) IEC-320-C14
|
| Input Voltage Range | 184 - 276 Vac |
| Nominal Voltage | 230Vac |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Frequency Range | 60 Hz: 55–65 Hz 50 Hz: 45–55 Hz |
| Electrical Output | |
| Nominal Voltage | 230V Default (220/240) |
| Output Receptacles |
(6) IEC-320-C13
|
| Efficiency (Normal Mode) | Up to 94% |
| Communications | |
| User Interface | Graphical display. UPS status in a single view. |
| LEDs | UPS on LED |
| Communication Ports | RS-232 (RJ45) port; USB port as standard (HID). 6-foot RS-232 and USB cables included |
| Power Management Software | Eaton Intelligent Power Software Suite CD (included) |
| Environmental & Standards | |
| RoHS Compliance | Yes |
| Audible Noise | <55 dB at 1 meter |
| Operating Temperature | 0 to 35°C (32°F to 90°F) |
| Safety markings | CE/cTUVus/C-Tick/Ghost/CCC |
| EMC Markings | IEC 62040-2:2006 Cat C1 / CISPR22 Class B / FCC part 15 Class B |
| Storage Temperature | 0 to 40°C (32°F to 104°F) |
| Relative Humidity | 0–90% non-condensing |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...