





Eaton 9PX 9PX2000RTN 2000VA/1800W 120V Online Rack / Tower UPS w/Network Card
| General | |
| Topology | Double-conversion online |
| Configuration | Rack/Tower |
| Catalog Number | 9PX2000RTN |
| Color | Black and silver |
| Rating (VA/Watts) | 2000/1800 |
| Diagnostics | Full system self test at power up, and ABM test every 30 days |
| UPS Bypass | EHBPL2000R-PDU1U optional |
| Dimensions (H x W x D, inches) | 3.4 (2U) x 17.3 x 23.8 |
| Dimensions (H x W x D, mm) | 86.5 x 440 x 605 |
| Weight (kg) | 27.9 |
| Weight (lbs) | 61.5 |
| Warranty | 2 years |
| Rail Kit Included | 4-post rail kit and tower pedestals included |
| Remote Emergency Power off (REPO) | ROO/RPO: Rear deck emergency stop connectors (for remote on/off and power off) |
| Contents (Ships with the following items) |
9PX2000RTN 2 kVA UPS Gigabit Network card (Network-M2) 4-post rail kit Safety manual User manual Tower pedestals RS-232 serial cable USB cable Intelligent Power Software Suite CD |
| Efficiency | 91% with resistive load |
| Electrical Input | |
| Connection |
(1) NEMA 5-20P
|
| Input Cord | 8 feet |
| Input Voltage Range | Full load: 100-144V, <30% load: 60-144V |
| Nominal Voltage | 120V default (100/110/120/125V) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Frequency Range | 60 Hz: 50–70 Hz, 50 Hz: 40–60 Hz |
| Input Power Factor | >.99 |
| Input Current Distortion | <5% |
| Electrical Output | |
| Nominal Voltage | 120V default (100/110/120/125V) |
| Output voltage regulation | ±1% steady-state |
| Voltage THD | <3% for linear loads |
| Output Receptacles |
(6) NEMA 5-20R
(1) NEMA L5-20R
|
| Transfer Time | 0 ms |
| Communications | |
| User Interface | Graphical display. UPS status in a single view. |
| LEDs | 4 status-indicating LEDs |
| Communication Ports | RS-232 (RJ45) ports; USB port as standard (HID). 6-foot RS-232 and USB cables included |
| Communications Card Slots | Gigabit Network Card (Network-M2) included |
| Power Management Software | Eaton Intelligent Power Manager |
| Environmental & Standards | |
| RoHS Compliance | Yes |
| Surge Protection | IEEE ANSI C62.41 Cat B2 |
| Heat Dissipation (BTU) | Online: 578 Battery: 974 (BTU/hr; battery full charged, resistive load) |
| Audible Noise | ≤47 dB at 1 meter |
| Operating Temperature | 0 to 40°C (32°F to 104°F) |
| Safety markings | CE / cULus / NOM |
| EMC Markings | IEC 62040-2 Cat C1 / CISPR22 / FCC part 15 Class B / VCCI Class B |
| Storage Temperature | 0 to 35°C (32°F to 95°F); without batteries: -15 to 55°C (5°F to 131°F) |
| Relative Humidity | 0 to 96% non-condensing |
| Altitude | 3000m |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...