




Eaton 9PX 9PX3000GRT 3000VA/3000W 208V Online Double Conversion Rack / Tower UPS
| General | |
| Topology | Double-conversion online |
| Configuration | Rack/Tower |
| Catalog Number | 9PX3000GRT |
| Color | Black and silver |
| Rating (VA/Watts) | 3000/3000 |
| Diagnostics | Full system self test at power up, and ABM test every 30 days |
| UPS Bypass | EHBPL3000R-PDU1U optional |
| Dimensions (H x W x D, inches) | 3.4 (2U) x 17.3 x 23.8 |
| Dimensions (H x W x D, mm) | 86.5 x 440 x 605 |
| Weight (kg) | 27.4 |
| Weight (lbs) | 60.4 |
| Warranty | 2 years |
| Rail Kit Included | 4-post rail kit and tower pedestals included |
| Remote Emergency Power off (REPO) | ROO/RPO: Rear deck emergency stop connectors (for remote on/off and power off) |
| Contents (Ships with the following items) |
9PX3000GRT 3 kVA UPS 4-post rail kit Safety manual User manual Output cables (for G models) Input cables (for G models) Cable lockers (for G models) Tower pedestals RS-232 serial cable USB cable Intelligent Power Software Suite CD Communication card (optional) |
| Efficiency | 93% with resistive load |
| Electrical Input | |
| Connection |
(1) NEMA L6-20P
|
| Input Cord | Detachable L6-20P to C19 input cord; 6 feet (1.8 meters) |
| Input Voltage Range | Full load: 176-276V, <40% load: 100-276V |
| Nominal Voltage | 208V default (200/208/220/230/240V) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Frequency Range | 60 Hz: 50–70 Hz, 50 Hz: 40–60 Hz |
| Input Power Factor | >.99 |
| Input Current Distortion | <5% |
| Electrical Output | |
| Nominal Voltage | 208V default (200/208/220/230/240V) |
| Output voltage regulation | ±1% steady-state |
| Voltage THD | <3% for linear loads |
| Output Receptacles |
(8) IEC-320-C13
(2) IEC-320-C19
|
| Power Cables | (2) C14 to C13 jumpers |
| Transfer Time | 0 ms |
| Optional Extended Battery Module | 9PXEBM72RT |
| Battery Description | Sealed, lead-acid; maintenance free |
| Maximum number of extended battery modules (EBM) | Add up to 4 extended battery modules (EBM) |
| Battery Management | ABM technology; 3-stage charging extends battery service life by 50% and provides advance warning for battery replacement |
| Battery Replacement | Replaceable internal batteries and extended battery modules (EBMs) |
| Start On Battery | Cold-start enabled; first cold start is always forbidden |
| Communications | |
| User Interface | Graphical display. UPS status in a single view. |
| LEDs | 4 status-indicating LEDs |
| Communication Ports | RS-232 (RJ45) ports; USB port as standard (HID). 6-foot RS-232 and USB cables included |
| Power Management Software | Eaton Intelligent Power Manager |
| Environmental & Standards | |
| RoHS Compliance | Yes |
| Surge Protection | IEEE ANSI C62.41 Cat B2 |
| Heat Dissipation (BTU) | Online: 619 Battery: 1150 (BTU/hr; battery full charged, resistive load) |
| Audible Noise | <47 dB at 1 meter |
| Operating Temperature | 0 to 40°C (32°F to 104°F) |
| Safety markings | CE / cULus / NOM |
| EMC Markings | IEC 62040-2 Class B Cat C2 / CISPR22 Class B / FCC part 15 Class B / VCCI Class B |
| Storage Temperature | 0 to 35°C (32°F to 95°F); without batteries: -15 to 55°C (5°F to 131°F) |
| Relative Humidity | 0 to 96% non-condensing |
| Altitude | 0-1500m @ 0°C - 40 °C; 1500m-3000m @ 0°C - 35 °C |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...