





Eaton 9PX 9PX6K 6kVA/5.4kW 208V 3U Online Double Conversion UPS w/2yr Warranty
| General | |
| Topology | Double-conversion online |
| Configuration | Rack/Tower |
| Catalog Number | 9PX6K |
| Color | Black and silver |
| Rating (VA/Watts) | 6000/5400 |
| Diagnostics | Full system self test at power up |
| UPS Bypass | MBP6K208 optional. Rear-mount 3U, 208V maintenance bypass for 5 and 6 kVA 9PX UPS models. Hardwired input. Hardwired and (2) L6-30R output. |
| Dimensions (H x W x D, inches) | 5.1 (3U) x 17.3 x 28.4 |
| Dimensions (H x W x D, mm) | 130 (3U) x 439 x 721 |
| Weight (kg) | 48 |
| Weight (lbs) | 106 |
| Warranty | 2 years |
| Rail Kit Included | 4-post rail kit and tower pedastals included |
| Remote Emergency Power off (REPO) | ROO/RPO: Rear deck emergency stop connectors (for remote on/off and power off) |
| Contents (Ships with the following items) |
9PX6K 6 kVA UPS Gigabit Network card (Network-M2) 4-post rail kit User manual Quick start guide Tower pedestals Intelligent Power Software Suite CD RS-232 serial cable USB cable Cable gland for hardwire connection Phillips head screw driver |
| Efficiency | 93% with resistive load |
| Electrical Input | |
| Connection |
(1) Terminal block with L6-30P
|
| Input Cord | 6 feet (1.8 meters) |
| Input Voltage Range | Full load: 176-276V, Derating: 100-276V |
| Nominal Voltage | 208V default (200/208/220/230/240V) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Frequency Range | 60 Hz: 50–70 Hz, 50 Hz: 40–60 Hz |
| Input Power Factor | >99 |
| Input Current Distortion | <5% |
| Electrical Output | |
| Nominal Voltage | 208V default (200/208/220/230/240V) |
| Output voltage regulation | ±1% steady-state |
| Voltage THD | <2% for linear loads |
| Output Receptacles |
(2) NEMA L6-20R
(2) NEMA L6-30R
Hardwired - see manual for terminal block layout
|
| Power Factor | 0.9 |
| Transfer Time | 0 ms |
| Circuit Breaker | (2) 20A for L6-20R |
| Optional Extended Battery Module | 9PXEBM180RT |
| Battery Description | Sealed, lead-acid; maintenance free |
| Maximum number of extended battery modules (EBM) | Add up to 4 extended battery modules (EBM) |
| Battery Management | ABM technology; 3-stage charging extends battery service life by 50% and provides advance warning for battery replacement |
| Battery Replacement | Hot-swappable internal batteries and extended battery modules (EBMs) |
| Start On Battery | Cold-start enabled; first cold start is always forbidden |
| Communications | |
| User Interface | Graphical display. UPS status in a single view. |
| LEDs | 4 status-indicating LEDs |
| Communication Ports | RS-232 (RJ45) ports; USB port as standard (HID). 6-foot RS-232 and USB cables included |
| Communications Card Slots | Gigabit Network Card (Network-M2) included |
| Power Management Software | Eaton Intelligent Power Software Suite CD (included) |
| Environmental & Standards | |
| RoHS Compliance | Yes |
| Surge Protection | IEEE ANSI C62.41 Cat B2 |
| Heat Dissipation (BTU) | Online: 1245 Battery: 1895 (BTU/hr; battery full charged, resistive load) |
| Audible Noise | <45 dB at 1 meter |
| Operating Temperature | 0 to 40°C (32°F to 104°F) |
| Safety markings | CE / cULus / NOM |
| EMC Markings | IEC 62040-2:2006 Cat C2 / CISPR22 Class A / FCC part 15 Class A |
| Storage Temperature | 0 to 35°C (32°F to 95°F); without batteries: -15 to 60°C (5°F to 140°F) |
| Relative Humidity | 0 to 95% |
| Altitude | <1,000 meters for nominal power; 10% power derating every 1000 meters (up to 3000 meters) |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...