


Eaton 9PX 9PX8KSP 8kVA/7.2kW 120/208V Split Phase Online Rack/Tower UPS
| General | |
| Topology | Double-conversion online |
| Configuration | Rack/Tower |
| Catalog Number | 9PX8KSP |
| Color | Black and silver |
| Rating (VA/Watts) | 8000/7200 |
| Diagnostics | Full system self test at power up |
| UPS Bypass | MBP11K208 optional. Rear-mount 3U, 208V maintenance bypass for 8 and 11 kVA 9PX UPS models. Hardwired input. Hardwired and (3) L6-30R output |
| Dimensions (H x W x D, inches) | 10.3 (6U) x 17.3 x 32.0 |
| Weight (lbs) | 225 |
| Warranty | 2 years |
| Rail Kit Included | 4-post rail kit and tower pedastals included |
| Remote Emergency Power off (REPO) | ROO/RPO: Rear deck emergency stop connectors (for remote on/off and power off) |
|
|
|
| Electrical Input | |
| Connection |
Hardwired - see manual for terminal block layout
|
| Input Cord | None; hardwired |
| Input Voltage Range | Full load: 176-276V; Derating: 100-276V |
| Nominal Voltage | 120/208 default (120/240, 100/200, 110/220, 115/230, 127/220) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Frequency Range | 60 Hz: 50–70 Hz, 50 Hz: 40–60 Hz |
| Input Power Factor | >99 |
| Input Current Distortion | <5% |
| Electrical Output | |
| Nominal Voltage | 120/208 default (120/240, 100/200, 110/220, 115/230, 127/220) |
| Output voltage regulation | ±1% steady-state |
| Voltage THD | <2% for linear loads |
| Output Receptacles |
(1) NEMA L6-30R
(2) NEMA L14-30R
Hardwired - see manual for terminal block layout
|
| Power Factor | 0.9 |
| Transfer Time | 0 ms |
| Circuit Breaker | (1) 30A for l6-30R; (2) 30A for L14-30R |
| Battery | |
| Optional Extended Battery Module | 9PXEBM360SP |
| Battery Description | Sealed, lead-acid; maintenance free |
| Maximum number of extended battery modules (EBM) | Add up to 4 extended battery modules (EBM) |
| Battery Management | ABM technology; 3-stage charging extends battery service life by 50% and provides advance warning for battery replacement |
| Battery Replacement | Hot-swappable internal batteries and extended battery modules (EBMs) |
| Start On Battery | Cold-start enabled |
| Communications | |
| User Interface | Graphical display. UPS status in a single view. |
| LEDs | 4 status-indicating LEDs |
| Communication Ports | RS-232 (RJ45) ports; USB port as standard (HID). 6-foot RS-232 and USB cables included |
| Communications Card Slots | Gigabit Network Card (Network-M2) included |
| Power Management Software | Eaton Intelligent Power Software Suite CD (included) |
Recent News
Spring Facility Check: Don’t Forget Your Lighting Inverter
As winter begins to fade and facilities start their spring maintenance routines, many teams focus on HVAC systems, generators, and electrical inspections. While these...
AI Is Changing Power Demands: Is Your UPS Infrastructure Ready?
{"height":13,"color":{"hue":213,"brightness":0.83,"saturation":1,"alpha":0},"hidden":false,"locked":false,"blockName":"Spacer"} Artificial intelligence isn’t just impacting hyperscale data centers. It’s changing power infrastructure requirements across mid-sized data centers, healthcare facilities, manufacturing plants, and enterprise IT...
The Real Difference Between Entry-Level, Mid-Range, and Enterprise UPS Systems
Choosing the right Uninterruptible Power Supply (UPS) isn’t just about size or price, it’s about matching the right level of protection to your...